Yakup

Yakup

Asmalımescit’in simgelerinden, ünlü klasik meyhane. Yakup’un adıyla müsemma işletmecisi Yakup Aslan hayal ve hatıratlarda en az meyhane kadar yer tutar. O, Edip Cansever’in dizelerinde canlanan ve bir kitabına adını veren Çağrılmayan Yakup’tur:
Ben, yani Yakup, her türlü çağrılmanın olağan şekli
Daha hiç çağrılmadım
Biri olsun ‘Yakup’ diye seslenmedi.
Asmalımescit’te amcası Refik Aslan’ın mekânı Refik’te bir çağrılmayandı Yakup. O yıllarda, çağrılmasa da her masanın gözetmeni, jandarması, hatta karakolu… Amcasının yanında acemi eğitimini tamamladıktan sonra çağrılmayan libasından soyunup taifesini Yakup’a çağırır oldu. Yakup’a gelenler kendini müşteri gibi hissetmediği gibi, çalışanlarının hepsinin adı da Yakup’tur. Kırk yılın sonunda masalara sığmayan mekân, terasını hizmete açtı. Tünel’e, Asmalımescit’e gelindiğinde, sağda, bir zamanlar Dostlar Tiyatrosu’nun bulunduğu sokaktaki Nil Lokantası, Yakup’un terasına dönüştü. Yakup, bir meyhaneden ziyade bir anılar galerisi, bir kültür müzesiydi. Mekânın duvarlarını süsleyen fotoğraflar, resimler, poster ve kupürler bunu kanıtlarcasına zamana meydan okuyor. Şimdilerde terasının göğünü kırk mumluk ampullerin değil geçen kırk yılın anılarının ışığı aydınlatıyor ve Yakup’un Hadi beyler, yay vaziyetleri avazı bir kandil misali duruyor bu göğün avizesinde.

PELİN ÖZER
Refik Durbaş Rakı ile Edebiyat Muhabbeti

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>