Esnaf meyhaneleri

Daha çok ticaretin ön planda olduğu, esnafı bol semtlerde bulunan ve genellikle bir tek atıp kaçan müşterilere hizmet ettiği için tektekçiler gibi çalışan ucuz meyhane. Günümüzde sayıları yok denecek kadar azalan esnaf meyhaneleri güne kuşluk rakısı ile başlar, öğle rakısı ile devam ederdi.

esnaf

Akşam eve gitmeden uğrayan müşterileri de vardı, ama esnaf çarşısına ıssızlık çökünce onlar da kapatırdı. Öğle yemeği için birkaç kap yemek çıkarırlardı, meze çeşitleri de azdı. Bu yüzden lokanta ile meyhane arasındaydılar. Masaları mermer olur, taburelerde oturulur, yerlere mutlaka talaş atılırdı. Birçoğu el altından ruhsatsız içki veren koltuk meyhanesi idi. Başlıca içkileri rakı, ucuz şarap ve biraydı. Su servisi için sebilhane bardağı denen kalın cidarlı cam bardakları kullanırlardı. Bunlar kırılınca eğeyle törpülenip tuzluk-biberlik yapılırdı. Ayrıca yağlık ve sirkelik olarak Tekel’in bir zamanlar çıkardığı  ince uzun boyunlu, geniş küre tabanlı likör şişelerini kullanırlardı.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>